П'ятниця, 22 квітня 2016 12:57

«Друзі українського народу» з Донбасу, рік 1947

Щур Юрій
«Друзі українського народу» з Донбасу, рік 1947

Під час нацистської окупації членами ОУН на території сучасної Донецької області було створено потужну мережу націоналістичного підпілля. За підрахунками дослідника зі Слов’янська Олександра Добровольського, з 35 районів області Організація охопила 18. Окремо було створено декілька центрів у Донецьку, мережу конспіративних квартир й збройних боївок. Після повернення радянської влади підпілля зазнало суттєвих втрат, поступово було знищене. Але зерно, посіяне оунівцями давало свої плоди і після закінчення німецько-радянської війни.

У 1947 році в селі Сухий Яр Червоноармійського району Донецької області місцевим жителем, 18-річним Миколою Ушкварком була створена молодіжна організація, яка метою діяльності визначила здобуття Україною державною незалежності. Організація, яка отримала назву «Товариство «Друзі українського народу», мала свою печатку та видавала рукописний ілюстрований журнал «Голос народу», перше число якого датоване 1948 роком.

У журналі було розміщено вірші та прозу учасників Товариства. Усі матеріали були підготовлені з антирадянських позицій, із гаслами створення Самостійної України. Загально, молоді патріоти акцентували увагу читачів на злидні та безправ’я, які панують в Україні. Тут відчувається вплив середовища, щоденне бачення життя Донеччини, проблем простого народу:

«Так народ наш зневажають,

Що тяжко згадати,

А ви від їх милостині

Хочете діждати.

А ще к тому і податки,

Кожен день зростають …

Помертвіли наші села

Міста заніміли,

А через що, я думаю

Усі зрозуміли».

3 1

І вихід із такої ситуації молоді патріоти також виклали у римованій формі. Як приклад:

«Треба тільки згуртуватись

В руки не даватись,

Із під ярма невільного

Самим визволятись.

Треба взяти в руки зброю,

Клятвою твердити,

Що готов за Вкраїну,

Голови зложити» (М. Ушкварок).

Окрім віршів, також були прозові твори, де зокрема висвітлювалися «основні завдання українського народу в майбутньому». Для розуміння цих завдань робилися відповідні екскурси в історію України і українського народу напередодні початку німецько-радянської війни, її перебігу та після завершення.

Після закінчення школи, Микола Ушкварок поступив на навчання до Дніпропетровського сільськогосподарського інституту, де й був заарештований 25 квітня 1950 року Управлінням МДБ.

8

 

Крім нього, по справі «Товариства «Друзі українського народу» проходили також жителі Сухого Яру слюсар шахти ½ Новоградівка Олександр Лихо (1929 р.н.) та учень Димитрівської школи Петро Лихо (1931 р.н.).

Під час судового слухання Микола Ушкварок та Олександр Лихо повністю визнали свою антирадянську діяльність, вважаючи її абсолютно правильною та виправданою. Така принципова позиція та боротьба за самостійність України були оцінені за статтями 54-10, ч.2 та 54-11, санкції статті 54-2 Кримінального Кодексу УРСР й Указу Президіуму Верховної Ради УРСР «Про відміну смертної кари» в 25 років виправно-трудових таборів з конфіскацією особистого майна та ураження в правах на 5 років кожного. Петро Лихо за тими ж статтями отримав 10 років таборів з конфіскацією та ураженням у правах на 3 роки.

Відбувати покарання Петра відправили до Пісчаного, а Олександра – до Лугового таборів. Микола Ушкварок перебував у Особливому таборі МВС СРСР №9.

Під час недовгого «потепління» внутрішньої політики радянського керівництва та перегляду ряду справ репресованих, 1956 року учасники «Товариства «Друзі українського народу» були звільнені. 

Loading...

Інтерв'ю

Микола Посівнич: «Українське підпілля заміняло державні структури, не маючи своєї держави»

Чиновники, Служба безпеки України, поліція та навіть пенітенціарна служба впродовж цілого місяця допомагали дослідникам вирвати...

06-03-2018 Інтерв'ю

Націософія Олега Багана

9 лютого відзначив свій 55-річний ювілей відомий дрогобицький науковець і публіцист, керівник Науково-ідеологічного центру ім...

26-02-2018 Інтерв'ю

Коліївщина - перша національна революція у Європі

Коліївщина 1768 року - Велике Повстання козаків-гайдамаків і українського селянства чи перша національна революція у...

12-02-2018 Інтерв'ю

Веб-дизайн