Неділя, 22 травня 2016 17:11

ОУН на Київщині: слідами агентурної справи «Рейдовики»

Юрій Щур
Нагірний Іван Нагірний Іван

На початку 1942 р. було закріплено організаційну структуру Крайового проводу ОУН-р Осередньо-Східних (Центральних) земель у Києві, який очолив Дмитро Мирон («Орлик»). Заступником голови крайового проводу деякий час був Дмитро Маївський («Косар»). До проводу також належали Пантелеймон Сак («Могила»), Ю. Бузат, Мирослав Прокоп («Орлович») та Ярослав Хомів («Лімницький»). Структурно проводу підпорядковувалися оунівські організації у Кам’янець-Подільській, Житомирській, Вінницькій, Київській, Чернігівській, Полтавській, Сумській й Харківській областях. 

Потужна діяльність, яку розгорнули українські націоналісти, в однаковій мірі турбувала, як нацистські, такі радянські спецслужби. 25 липня 1942 року у перестрілці з гестапо на вулиці столиці загинув провідник «Орлик». На чолі проводу став Пантелеймон Сак. Необхідно відмітити, що останній був уродженцем Макарівського району Київської області. У 1939 році був відправлений до Західної України, де приєднався до ОУН і з початком німецько-радянської війни в складі похідних груп вирушив на Наддніпрянську Україну. Розуміючи важливість друкованого слова, Пантелеймон Сак, разом з ще одним «східняком» Йосипом Позичанюком («Шугаєм») опікувалися роботою друкарні крайового проводу, де друкувалася газета «За Самостійну Україну» (з серпня 1941 року). Спочатку друкарня перебувала у с. Павлівка Калинівського району Вінницької області, потім була перенесена до обласного центру. Через деякий час друкарню перенесли до с. Попельні (Житомирська область), де вона й була ліквідована німецькими каральними органами.

Пантелеймон Сак, разом з рядом інших членів крайового проводу, був заарештований нацистськими спецслужбами у лютому 1943 року. Незадовго до цього, до Києва, пропрацювавши рік у підпіллі ОУН-р на Полтавщині, повернувся Іван Нагірний («Чорний»). Він був призначений керівником підпілля ОУН у столиці й кооптований до складу крайового проводу.

Після арешту Пантелеймона Сака (розстріляний гестапо у березні 1943 року), саме Іван Нагірний до травня виконував обов’язки крайового провідника. Після формування нового складу крайового проводу, він також увійшов до його складу. Серед підпільників, які в цей час тісно співпрацювали з «Чорним», відмітимо студентку Київського медичного університету Людмилу Фою. Вона активно працювала у референтурі пропаганді, збирала медикаменти для відділів УПА, виконувала функції зв’язкової з підпіллям та повстанськими відділами на Волині. Саме Людмила Фоя відіграє ключову роль у знищенні представників легендованого проводу ОУН Центральноукраїнських земель, створеного НКДБ для ліквідації керівництва визвольного руху.

Наприкінці 1943 року Іван Нагірний виїхав до Полтави з метою налагодження контактів з місцевим підпіллям ОУН. Повернувшись до Києва, 12 січня 1944 року з фальшивим паспортом на ім’я Івана Пригоренка він був заарештований співробітниками радянських органів держбезпеки, які з грудня 1943 року реалізовували агентурну справу «Рейдовики». Крім нього було заарештовано ще 9 підпільників, які мали відношення до крайового проводу.

 

Пантелеймон Сак

Пантелеймон Сак

В процесі подальшої розробки співробітники НКДБ зіштовхнулися з настільки розгалуженою мережею оунівського підпілля, що були змушені агентурну справу «Рейдовики» переоформити в міжрайонну агентурну розробку з охопленням 5-ти районів Київщини. По столиці ж, протягом грудня 1943 – червня 1945 років по агентурній справі було заарештовано 47 осіб, розроблялося ще 15. Паралельно з цим, по іншим справам, виявлено та ліквідовано 13 груп й осередків, за якими заарештовано 68 оунівців.

Агентурним та слідчим шляхом співробітники НКДБ встановили, що у підпорядкуванні Київського обласного проводу перебували Білоцерківський та Васильківський окружні.

У підпорядкуванні Васильківського окружного проводу перебували осередки у власне Васильківському районі, а також у Фастівському й Обухівському районах. У цій же схемі наявний Бишівський районний осередок (село Бишів знаходиться у Макарівському районі). До складу окружного проводу, зокрема, входив Василь Кравченко («Довгий»), організатор і керівник повстанських відділів, які діяли на території округи.

Діяльність підпілля ОУН на території Білоцерківської округи охоплювала (окрім Білоцерківського) такі райони: Богуславський, Гребінківський (північно-західна частина Полтавської області), Узинський (1962 року приєднаний до Білоцерківського), Рокитнянський, Таращанський, Ставищенський, Жашківський (північно-західна частина Черкаської області), Тетіївський, Володарський та Сквирський.

Окремо НКДБ виділяло в загальній структурі Київщини Уманський обласний провід ОУН-р. Ключовою фігурою з 1943 року тут був член крайового проводу Осип Безпалько («Остап»), перед тим – обласний провідник ОУН Кіровоградщини (1942-1943 роки). Саме Безпалько став одним з організаторів відділів УПА в оповитому легендами Холодному Яру.

Структура

Загалом же, підбиваючи дані про боротьбу з підпіллям ОУН на Київщині в рамках агентурної справи «Рейдовики» та інших станом на середину червня 1945 року, співробітники Управління НКДБ по Київській області наводили наступні статистичні дані щодо виявлених та частково ліквідованих клітин націоналістичного підпілля:

Крайовий провід – 1,

Обласний провід (Уманський) – 1,

Окружні проводи (Васильківський та Білоцерківський) – 2,

Районні проводи – 25,

Групи в районних центрах – 9,

По ним виявлено членів ОУН – 610;

Ліквідовано організацій та груп ОУН – 44,

По ним заарештовано – 441,

Знаходяться у розробці – 110.

Не зважаючи на таку «плідну» діяльність радянських органів державної безпеки, націоналістичне підпілля їм знищити в повній мірі не вдалося. Боротьба за незалежність тривала далі. 

Loading...

Інтерв'ю

Юрій Сиротюк: «Між клітинкою і фігурою на шахівниці наше військове керівництво обирає фігуру»

Юрій Сиротюк: «Між клітинкою і фігурою на шахівниці наше військове керівництво обирає фігуру»

Його не було на зв’язку чотири дні. Для бійця, що перебуває на самісінькому нулі – багато. І...

19-07-2022 Інтерв'ю

Інтерв'ю з директором НАЦ УССД Юрієм Сиротюком

Інтерв'ю з директором НАЦ УССД Юрієм Сиротюком

  Інтерв'ю з директором НАЦ УССД Юрієм Сиротюком який нині боронить Україну від московського окупанта у складі 5-й окремий...

13-07-2022 Інтерв'ю

Стефан Романів: «Ми відчуваємо дух перемоги»

Стефан Романів: «Ми відчуваємо дух перемоги»

Стефан Романів – один з найбільш відомих представників української діаспори. Затертий та іронічний вислів «вчити любити...

15-06-2022 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн