Неділя, 17 жовтня 2021 18:14

Тернопільському музею політичних в’язнів – 25 років

Тернопільському музею політичних в’язнів – 25 років

У Тернополі є будівля, яка у підвалах приховує страшну історію. Тут впродовж сорока років катівня МДБ УРСР. Через її систему «виховної роботи» пройшло, за приблизними підрахунками краєзнавців, 40000 осіб. Доля кожного, хто потрапив в лещата каральної установи особлива. Але для всіх цей період життя став жахом.

Сьогодні у цій будівлі унікальна установа – історико-меморіальний музей політичних в’язнів. На свято Покрови, 14 жовтня, йому виповнилося 25 років. З нагоди ювілею колектив вітали представники тернопільської влади та громадськості.

Історія створення музею розпочинається у 1996 році. Його ініціатором був знаний дисидент, історик і краєзнавець Ігор Герета. Це перший в Україні музейний комплекс, який створено в колишніх камерах та дворику радянського слідчого ізолятора. На даний час виставкові зали облаштовано в 11 тюремних камерах, а ще у 17 проводиться реконструкція.

Музейні експозиції колишньої катівні розкривають трагічні сторінки людських доль, нескореність борців визвольних змагань, злочини комуністичного режиму. Тут у сирих холодних казематах та карцерах слідчі МДБ і КГБ у нелюдський спосіб вибивали свідчення намагаючись зламати дух борців за волю України. Звідси починався нелегкий шлях не  одного політв’язня на нові поневіряння та каторгу в концтабори СРСР.

У музейних «камерах» розміщено матеріали фондових збірок та експозиції, що розповідають історію національно-визвольної боротьби українського народу, ілюструють репресивні дії радянської влади.

312px подвіря тернопільського історико меморіального музею вул. коперника 1

Впродовж 25-літньої історії існування в музеї проведено сотні наукових, просвітницьких та мистецьких заходів. Тут знято ряд документальних фільмів: «Нескорені краяни», «Розповіді учасників підпільної боротьби», «Норильське повстання», «Шлях до світанку». Традиційно у музеї проводять свої вишкільні заходи Спілка Української Молоді, Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Пласт.

Неможливо уявити діяльність музейної установи без людей, які вклали в неї своє життя і душу. Ігор Олещук, колишній малолітній політв’язень радянської системи є одним із засновників музею та наставником для сучасного молодого покоління.

Будете у Тернополі завітайте у музей. Він у центрі міста і його легко знайти: вулиця Коперника, 1.

Loading...

Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Газета «Галичина» підготувала низку інтерв’ю з людьми, які щодня своєю працею утверджують Незалежність України, наближають...

16-08-2021 Інтерв'ю

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Про здобутки за три десятиліття, втрачені можливості та перспективи нашої держави розмовляємо з головним редактором...

21-07-2021 Інтерв'ю

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

21 квітня цього року в ООН вперше виступив представник ерзя – одного з корінних народів...

30-06-2021 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн