Вівторок, 07 вересня 2021 21:23

У Дніпрі вшанували повстанців

Григорій Жибак, УІС

 

Вшанувати пам’ять повстанців, полеглих за Україну, прийшли у Дніпрі люди на Соборну площу. Діялося біля пам’ятного хреста загиблим у часі Української національної революції початку ХХ століття.

 

 

Історик Ігор Кочергін, який репрезентував Український інститут національної пам’яті, наголосив, що сто років тому, 7 вересня 1921 року, у тодішньому Катеринославі було розстріляно 52 українських повстанці, зокрема лідери повстанського руху, які виступали проти більшовицької влади.

Формування повстанців під проводом отамана Степового діяли на Криворіжжі, Верхньодніпровщині, Новомосковщині, Солонянщині. Вони переховувались у лісах та балках біля Дніпра, в дніпровських та самарських плавнях.

бабенко віра фото унік. 1

«Їх розстрілювали тихо, без ніякої реєстрації. Важко дізнатися напевне, де вони поховані. Є дані, що ЧК була на нинішній вулиці Вернадського, колишній – Дзержинського. Саме там утримували ув’язнених. А потім розстрілювали або ховали в Жандармській балці, точну локацію дуже важко знайти, треба проводити додаткові дослідження. Більшовики, як бандитська структура, не залишали ніяких документів, оскільки розуміли, що чинять злочини», – сказав Ігор Кочергін.

З нагоди сторіччя трагічних подій видавництво «УВС» підготувало до друку книгу брата отамана Костя Пестушка «Степового» Юрка Степового про повстанський рух у краю.

Краєзнавець і дослідник тих подій Микола Чабан розповів, що з-поміж розстріляних було дев’ять жінок. Зокрема, зв’язкові катеринославського повстанського центру з очолюваним Симоном Петлюрою повстанським комітетом Українського уряду за кордоном, сестри 19-річна Віра і Павлина Бабенки, серб Гелєв, який був лікарем, 30-річний просвітянин Пилип Щукін.

Усіх загиблих згадали поіменно. Із 2015 року, після виходу закону про вшанування пам’яті, їм надано статус борців за незалежність України.

Відслужили панахиду, поклали квіти. Навічно у Пам’яті…

 

Loading...

Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Газета «Галичина» підготувала низку інтерв’ю з людьми, які щодня своєю працею утверджують Незалежність України, наближають...

16-08-2021 Інтерв'ю

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Про здобутки за три десятиліття, втрачені можливості та перспективи нашої держави розмовляємо з головним редактором...

21-07-2021 Інтерв'ю

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

21 квітня цього року в ООН вперше виступив представник ерзя – одного з корінних народів...

30-06-2021 Інтерв'ю

Веб-дизайн