Неділя, 14 серпня 2022 16:01

Відійшла у Вічність Одарка Гусяк

Провід ОУН (б)
Відійшла у Вічність Одарка Гусяк

Провід Організації Українських Націоналістів (бандерівців) з глибоким сумом сповіщає, що 12 серпня на 99-му році життя у Львові відійшла у Вічність довголітня провідна членкиня ОУН (б) Одарка ГУСЯК «Нуся», «Чорна».

Народилася 4 лютого 1924 року в м. Трускавець, на Львівщинів патріотичній родині. Закінчила Дрогобицьку торгівельну гімназію (1943). Працювала бухгалтером у рідному місті. В 1947-50 рр. перебувала в підпіллі на нелегальному становищі.

Від 1948 року членкиня ОУН. Організовувала помешкання для Командира УПА Романа Шухевича, була його особистою зв’язковою. З розвідувальною метою відвідувала Київ, Полтаву та Москву. Опанувала виготовлення фальшивих документів та печаток, навчала цій справі підпільників. Заарештована в березні 1950 року у Львові. Піддавалася нелюдським тортурам, на її очах катували матір, але нікого не зрадила.

Після слідства у Львові та Києві засуджена в 1951 році до 25 років тюремного ув’язнення. Репресовані також були її батько (1940 р. загинув у таборі в Архангельському краї) та мати (1950 р., звільнена 1955 р.). Покарання достойно відбувала у Верхньоуральській (1952) та Владимирській (1952–69) в’язницях. Через протести Міжнародної амністії та закордонних жіночих організацій була переведена у мордовський концтабір суворого режиму с. Барашево, де спільно з Н. Строкатою, І. Калинець, Н. Світличною, С. Шабатурою та іншими брала участь в акціях протесту, голодуваннях, підписувала офіційні й таємні заяви, за що каралася в карцерах і бараках посиленого режиму.

Після звільнення в 1975 р. проживала у важких умовах під наглядом КГБ у м. Волочиськ Хмельницької обл., працювала кравчинею в Будинку побуту.

Належала до підпільного Проводу ОУН (б) на чолі з Зеновієм Красівським. Після проголошення незалежності входила до керівництва ОУН (б) та Конгресу Українських Націоналістів. Очолювала Лігу Українських Жінок.

Реабілітована у 1993 році. Від 1995 проживала у Львові. Нагороджена Президентом України у 2008 році Орденом княгині Ольги III ступеня; «Орденом Лева» від міста Львова у 2010 році. Указом Президента України № 336/2016 від 19 серпня 2016 року нагороджена ювілейною медаллю «25 років незалежності України».

З відходом у Вічність подруги Одарки Організація Українських Націоналістів зазнала важкої втрати. Все своє життя Вона поклала на олтар служіння Україні, боролася задля її визволення і працювала задля її становлення.

Вічная і світлая пам’ять!

Loading...

Інтерв'ю

Станіслав Федорчук «Стан»: Кожна робота на війні є важливою

Станіслав Федорчук «Стан»: Кожна робота на війні є важливою

Відомий політолог і публіцист, історик і аналітик, автор книги «Демонтаж лицемірства» (2012 р.), громадський активіст...

24-08-2022 Інтерв'ю

Олександр Ясенчук: «Чернігів не капітулював, а вистояв»

Олександр Ясенчук: «Чернігів не капітулював, а вистояв»

Наш співрозмовник Олександр Ясенчук «Студент». Відомий громадський діяч, волонтер і журналіст. Автор декількох монографій, присвячених...

10-08-2022 Інтерв'ю

Юрій Сиротюк: «Між клітинкою і фігурою на шахівниці наше військове керівництво обирає фігуру»

Юрій Сиротюк: «Між клітинкою і фігурою на шахівниці наше військове керівництво обирає фігуру»

Його не було на зв’язку чотири дні. Для бійця, що перебуває на самісінькому нулі – багато. І...

19-07-2022 Інтерв'ю

Веб-дизайн