Середа, 24 червня 2015 00:00

Інструкція з партизанської війни для кожного

Анатолій Зборовський
Інструкція з партизанської війни для кожного

Нещодавно львівське видавництво «Астролябія» випустило в світ книгу швейцарського воєнного експерта майора Ганса фон Даха «Тотальний опір: Інструкція з ведення малої війни для кожного» (переклад з німецької Христини Назаркевич). 

Малою війною Ганс фон Дах називає партизанську і підпільну боротьбу. Він змальовує становище країни в окупації: «Ворог пощади не знатиме. Байдуже, чи йтиметься про життя однієї людини чи десятків, сотень чи тисяч, якщо того вимагатиме мета, ворог знищуватиме їх без вагань і жалю. На полоненого солдата чекатиме депортація, примусові роботи або й смерть. Така ж доля судитиметься робітникові, службовцеві, людині вільної професії, домогосподарці. Ворог не робитиме різниці, а досвід недавньої історії вчить нас, що фізичне знищення переможених у той чи інший спосіб – неминуче. Просто іноді це знищення розтягується в часі. Офіцер, унтер-офіцер, учитель, редактор, кожна жінка і кожний чоловік, які раніше, за певних умов, висловлювалися зневажливо проти ідеології ворога, які сповідували демократичні цінності і служили свободі, закликали до спротиву диктатурі й деспотизму, – всі вони очолять списки осіб, приречених на знищення чи депортацію. Ми мусимо це усвідомити!»

Власне, Україна вже пережила це після поразки Національно-визвольних змагань 1917-1920-х років. Тільки жертв були не тисячі, а мільйони. Згадаймо Голодомори і масові репресії.

Зараз така загроза знову стала реальною. Ворог той же – Москва. В разі нової окупації жахіття масового терору повторяться.

Ганс фон Дах зазначає: «Важливим у випадку війни є насамперед організований опір армії. Нашим обов’язком є подбати усіма засобами про те, щоб армія була й залишалася боєздатною і непереможною. Хотілося б, щоби це зрозуміли усі. Водночас, ми прагнемо дати нашому народові дороговкази на той випадок, коли армійські підрозділи будуть розбиті, розпорошені або оточені, коли якимсь полоненим вдасться втекти, коли частина цивільного населення потрапить під владу ворога. Ми маємо намір продемонструвати вам, що у цьому, найгіршому з усіх можливих випадків, опір не є марним, а навпаки – стає першим і основним обов’язком».

Книга «Тотальний опір» вчить як перемагати навіть тоді, коли супротивником є, здавалося б непереможна і суттєво переважаюча військова потуга. Автор розкриває моральні засади, стратегічні цілі, тактику і бойові техніки партизанської війни. Вихідним принципом служить переконання, що боротьба за свободу не завершується навіть після нищівної поразки у регулярній війні, навіть після цілковитого розгрому армії. Швейцарський воєнний експерт описує принципи організації руху опору, створення формацій малої війни, забезпечення їх зброєю, боєприпасами, харчами, здійснення диверсій, засідок, методи протидії каральним заходам ворога тощо. Книга проілюстрована численними рисунками автора, які зображаючи зразки бойових акцій і технік опору, значно полегшують засвоєння матеріалу.

Які шанси на успіх у партизанській війні? Майор Ганс фон Дах зазначає: «З досвіду відомо, що успішне долання малої війни вимагає кількакратної переваги в чисельності піхоти. Ба більше, тривалий успіх може забезпечити тільки добра піхота. І таку кількакратну перевагу в піхоті не замінить навіть застосування значної кількості якнайсучаснішої важкої техніки (танки, літаки), адже в малій війні техніка ніяк не замінить людину. Виставивши у малій війні навіть30 тисяч осіб (що не становить і 10 % регулярної армії), ми змусимо супротивника тримати в країні щонайменше 100-150 тис. осіб (що відповідає чисельності 8-12 дивізій) – інакше стримувати малу війну просто не вдасться. Ось отримані емпіричним шляхом приблизні цифри: на 1 квадратний кілометр захопленої території потрібно 2 особи з окупаційного війська. Тож передумовою припинення малої війни (загальної зачистки) буде п’ятикратне збільшення кількості таких «осіб».

Територія України – 603,7 тисяч квадратних кілометрів. Отже, за умови всенародного опору нашої нації московським загарбникам необхідно буде тримати в Україні понад шестимільйонну армію. Такої армії Кремль не має. Прагнення Москви знову поневолити український народ приречене на поразку. Але запорукою нашої перемоги є затята, незважаючи ні на які втрати, всенародна боротьба.

Ще раз процитуємо швейцарського майора: «Останню і, визнаймо це, наймоторошнішу битву, поведуть цивільні громадяни. І цю битву супроводжуватимуть страти, депортації та концентраційні табори. Ми вистоїмо у цій битві, тому що кожен із нас глибоко в серці, навіть якщо на позір він грубуватий і несентиментальний, вірить у старе і знову надзвичайно актуальне гасло: «Краще померти стоячи, аніж жити на колінах!»

Loading...

Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Газета «Галичина» підготувала низку інтерв’ю з людьми, які щодня своєю працею утверджують Незалежність України, наближають...

16-08-2021 Інтерв'ю

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Про здобутки за три десятиліття, втрачені можливості та перспективи нашої держави розмовляємо з головним редактором...

21-07-2021 Інтерв'ю

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

Сиресь Боляєнь: «Україні потрібно постійно пам’ятати, що вона має союзника всередині Росії – національні рухи»

21 квітня цього року в ООН вперше виступив представник ерзя – одного з корінних народів...

30-06-2021 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн