Вівторок, 26 квітня 2022 15:54

«Історіософські есе» Олега Багана

Ігор Набитович
«Історіософські есе» Олега Багана

Щойно вийшла нова книга керівника Науково-ідеологічного центру ім. Д. Донцова Олега Багана, присвячена історичній тематиці: «Історіософські есе» (Тернопіль: Крила, 2022.384 с.).

У жанрі публіцистичної та націософської аналітики вчений виступає вже давно, тепер це продемонстровано на основі історичної проблематики.

Як зауважив сам автор, популярна есеїстика – це один із найвпливовіших жанрів у західних культурах, у нас він ще тільки розвивається. Метою цього жанру є загострити увагу читачів щодо важливих проблем національного буття, передусім щодо проблем громадянської самосвідомості, історичної пам’яті, культурної самосвідомости тощо. Кожне суспільство повинно активно переосмислювати складні проблеми, щоб постійно розвиватися, долати неправильні судження та уявлення.

Олег Баган є одним із тих небагатьох українських учених і публіцистів, які ще від початку 1990-х років застерігали українське суспільство щодо загроз з боку Росії (до цього, зрозуміло, українські політики не дослухалися). Підсумком тодішніх політологічних виступів вченого стала його книга «Українська Понтида: геополітичні виміри сучасної України» (2001), в якій була теоретична відповідь на геополітичний наступ Росії, пропонувалося створити систему союзів в Середній Європі, щоб послабити цей тиск.

У новій книзі подано есеї на російську тематику: «Джерела російського імперіалізму: історіософські тези», «Українсько-російські “бої за історію”: тези і полеміки», «Як нам ставитися до російської культури?» До розділу також увійшов полемічний есей «Чому історія стає простором для маніпуляцій? (Ще раз про неолібералізм в культурі і науці)», в якому проаналізовано широкий спектр фальсифікацій української історії з боку істориків-космополітів, які працюють задля західних грантів та стипендій і тенденційно вишукують в українському минулому приклади «тоталітарности», «фашизму», «колабораціонізму» тощо.

Зауважимо, що в сучасній українській історичній науці майже ніхто не відважується критикувати неоліберальних істориків, а це позбавляє нашу науку принциповості й чесності. Тому позиція автора є важливою і потрібною.

Книга Олега Багана містить дуже багато гостро поставлених проблем, несподіваних трактувань, переосмислень, оцінок та цікавинок. І головне – книга вчить мислити, аналізувати, дискутувати. А це – завжди розвиток і стимул.

Loading...

Інтерв'ю

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Сьогодні вся нація складає великий іспит. Сьогодні нація напружила м’язи і докладає максимум зусиль для...

22-04-2022 Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Газета «Галичина» підготувала низку інтерв’ю з людьми, які щодня своєю працею утверджують Незалежність України, наближають...

16-08-2021 Інтерв'ю

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Про здобутки за три десятиліття, втрачені можливості та перспективи нашої держави розмовляємо з головним редактором...

21-07-2021 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн