Четвер, 18 травня 2023 11:09

Ключ склепіння

Ключ склепіння

Видавництво «Українська Видавнича Справа» підготувало до друку знакову працю Юрія Липи «Чорноморська доктрина (1940 р.). Пропонуємо до уваги читачів один з її розділів, в якому мислитель розмірковує про значення Білорусі для незалежності і впливів Української держави.

Ред.

Ключ українського чорноморського склепіння Білорусь є тим самим для територіальної сили України, чим для морської незалежності Таврида.

Державна спільнота з Білоруссю це питання життя для України. Білоруські землі це недопущення до спільного кордону між балтійським і фіно-уральським експансійним осередком. Болота й ліси Білорусі, укохані й оспівані білорусинами, це найліпше забезпечення від загрози для України з півночі.

Це застава того, що наново не почнеться жахливе розшматування України на «західну» й «східну», що не повториться наново щось в роді Андрусівського договору.

Це, врешті, підкреслювана В. Липинським новітня політична традиція Українців. Великий Богдан (пол. 17 ст.) твердо встановив її, взявши під свій протекторат Пінську Білорусь і намагаючись встановити «вольний порт Бихов» (І. Крип’якевич).

Акт 20 червня 1657 р. (присяга представників сточища Прип’яті тодішньої Білорусі й акт 28 червня 1657 р. (забезпечення, дане від Богдана Хмельницького Білорусі), це акти дуже важні, це оголошення унії Білорусі з Україною. Тодішня співпраця визначних білорусинів, як полковник Стеткевич, маршалок Лукаш Єльський, стольник Адам Бжеський, це живі виконавці акту геополітичного співжиття. Цей акт по 280 роках живий і досі, він же відкривав для Білорусі економічні вигоди (експорт лісу) й давав політичну забезпеку. Для України так само він був і залишається традицією безцінної вартості аж донині й на будуче.

Найбільшим нонсенсом є ті чи інші претензії до білорусинів за той чи інший повіт, чи невиразну лінію кордонів. В найглибшому інтересі України була й буде дуже чесна й дуже зичлива політика щодо білорусинів. Без Білорусі українське склепіння є в небезпеці. З другого боку, при цілковитій незалежності невеликої Білорусі (коло 12 міл.) буде вона відтята від півдня й станеться знаряддям сусідів зліва чи справа, а значить раною на карку України. Тим часом при зичливім співжитті Білорусь може статися шоломом на голові України.

Геополітично білоруські землі це такі ж наддніпрянські землі, як і ціла середня Україна. Оборона північних земель України лежить на північних межах Білорусі.

Loading...

Веб-дизайн