Четвер, 22 грудня 2016 18:58

Чому за любов до Вконтакте наші бійці платять життям

Ярослав Сватко
Фото: AFP/Getty Images Фото: AFP/Getty Images

Агенція Рейтерс розмістила статтю Дастіна Вольца про зв’язок групи хакерів, які працювали на Дональда Трампа під час останніх виборів з війною на Сході України. У сьогоднішньому рапорті, на який посилається автор статті, американські фахівці з питань кібервійни стверджують, що ці ж самі хакери використовували шпигунські програми, для того, щоб відслідковувати пересування українських артилеристів та давати наведення на ціль артилерії окупантів. Ба більше, вони це робили з 2014 року і роблять дотепер.

Групу, яка цим займається, американська розвідка позначає як Fancy Bear або ж APT 28, і стверджує, що працюють ці хакери на замовлення ГРУ, російської військової розвідки.

І ФБР, і ЦРУ переконані, що Fancy Bear та інші російські хакери були відповідальні за кіберзломи під час останніх виборів. Що ж до шпигунських програм, використаних для слідкування та ціленаведенням на українську артилерію, то автор статті взяв невелике інтерв’ю у засновника каліфорнійської компанії, яка спеціалізується на проблемах кібербезпеки, Дмитра Альперовича (коли команду Гіларі Клінтон хакнули російські “ведмеді”, вона звернулася за захистом саме до цієї фірми). Альперович ствердив, що шпигунські програми, згадані у рапорті, є однотипні з тими, які використовувалися для злому комп’ютерів Виборчого Комітету Демпартії. На його думку, українцям варто було б раніше задуматися, чому російська артилерія так швидко і влучно стріляє по позиціях українських артилеристів після передислокації.

Українці вдосконалили андроїдний планшет для артилерійського ціленаведення та швидкого коригування стрільби. Однак у них нульове відчуття небезпеки від соціальних мереж, сказав засновник CrowdStrike. Вони одним і тим самим планшетом беруть з інтернету геокоординати, і розміщують свої переживання на власній чи дружній сторінці Вконтактє. Тільки винятково тупий хакер не скористався б такою можливістю заслати йому в планшет шпигуна, користуючись повним контролем над мережею Вконтактє. Таким чином російська сторона отримала повну інформацію про пересування українських військових підрозділів, маючи дуже корисну інформацію для стратегічного планування.

Не можна говорити, сказав Альперович, що це якась самодіяльна група, чи просто банда кримінальних кіберзлочинців, те, що вони робили, вимагає постійного контакту з російськими військовими, тому це скоріше група, організована російською розвідкою.

Стаття в Рейтерс викликає різні емоції, перші – це гіркоту від наївності українських громадян щодо методів сучасної інформаційної війни та незнання елементарної азбуки захисту особистої інформації. Практично від початку війни українські фахівці говорять про небезпеку користування російськими серверами. Але ще й досі є українські державні службовці, які тримають особисту пошту на російських поштовиках. Скажете, приватна справа? А коли цей службовець заходить в особисту пошту зі службового комп’ютера і відкриває канал зв’язку з російським сервером? Коли йому в фоновому режимі (адже він вже дав пароль) в якості “розширювача можливостей пошти” вкладають програму-шпигуна не в його домашній, а в державний комп’ютер? Чи хтось може передбачити, як ця програма-шпигун “гулятиме” внутрішніми мережами державної адміністрації, поліції, прокуратури тощо?

Що ж до наших артилеристів, які потрапили під кібератаку російських хакерів, завдячуючи “кібер-нарко-голці” Вконтактє, то питання ширше. Це не тільки проблема культури інформаційної безпеки (один комп’ютер виключно для війни, а хочеш для приватних забав – то включай іншого). Це проблема культури взагалі. В американських статутах підрозділів інформаційної війни культура вказана, як одне з полів інформаційного бою. Соціальні мережі є частиною сучасної культури, хочемо ми цього, чи ні. І коли Ви йдете в російську соціальну мережу, Ви поза власним бажанням приєднуєтеся до сучасної російської соціальної культури. То за що Україна воює на Сході? Гасло “Геть від Москви!” повинно бути тотальним, і не залишати шпаринок для проникнення не тільки російських шпигунських програм, але й російського способу думання. Бо остаточною метою війни для Москви є не Крим, не Донбас, і навіть не Київ. Їх мета – “адіннарот”, а цього досягається не мілітарною, а саме культурною перемогою. Це головний висновок, який ми повинні зробити з американського рапорту про російських хакерів.

 

Loading...

Інтерв'ю

Стефан Романів: «Ми відчуваємо дух перемоги»

Стефан Романів: «Ми відчуваємо дух перемоги»

Стефан Романів – один з найбільш відомих представників української діаспори. Затертий та іронічний вислів «вчити любити...

15-06-2022 Інтерв'ю

Олександр Сич: «Московщина напала на Україну, щоб знищити її як державу і націю»

Олександр Сич: «Московщина напала на Україну, щоб знищити її як державу і націю»

Голова Івано-Франківської обласної ради, доктор політичних наук, Олександр СИЧ в інтерв’ю для газети «Галичина» пояснив...

20-05-2022 Інтерв'ю

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Сьогодні вся нація складає великий іспит. Сьогодні нація напружила м’язи і докладає максимум зусиль для...

22-04-2022 Інтерв'ю

Веб-дизайн