Понеділок, 17 січня 2022 19:26

Надважлива задача нації

Ігор Гирич
Надважлива задача нації

Консолідація еліт – головна передумова успішного протистояння агресору.

 Але ще більш важливим є готовність усього суспільства сприйняти ідею здійснення національного проекту. Бо еліта має спиратися на більшість людності свого краю.

Будь-яка революція для перемоги має пройти нормальний час для культурного відвоювання свого національного простору.

Чехи, фіни, балтійські народи понад 50 років розбудовували свою окремішню культуру та ідею, історичну пам’ять, суспільні пріоритети. Наддніпрянські українці через урядовий терор цієї роботи майже не проводили, тому й «збудилися окраденими», не підготовленими.

Звісно, винувата була й еліта (підприємці, купці, інтелігенція), яка не бачила потреби в будівництві культурного кордону з Росією. Звісно, не всі не розуміли: якраз такі як Михайло Грушевський намагалися зробити все можливе, щоб розбурхати маси новими політичними гаслами, вкласти в голову національну гідність. Проте забракло активних діячів серед інтелігенції, яка на 9/10 залишалася в орбіті російського політичного впливу в Україні.

Чи були так вже між собою постійно розсвареними лідери Української революції, і чи зовсім не розуміли вони згубності з’ясування стосунків між собою?

Та розуміли одне і друге, проявляли терпіння і вміли пристосовуватися до ситуації. Факт «чублення» був значно перебільшений нашими істориками і політиками. Поруч із Грушевським у «Раді» працював Петлюра. З поміщиком Євгеном Чикаленком близько товаришував есдек Володимир Винниченко.

По одну сторону барикад до 1917 року були есер Грушевський і консерватор-державник Липинський.

Поки залишалося сподівання на український курс Павла Скоропадського його не «валили» есефи (соціалісти-федералісти) і есдеки (соціал-демократи). З гетьманом зустрічалися залаштунково Петлюра і Винниченко. Есефи дали чотирьох міністрів для зреформованого кабінету Лизогуба.

Директорія УНР повстала, коли взятий курс був гетьманом на федерацію з білогвардійською Росією.

Розсварення між керівниками Української революції відбувалося, коли сподівань на власні сили у розбудові держави не залишилося, і треба було знову шукати зацікавлених у своїх національних дивідендах сусідів.

Петлюра зробив ставку на відновлену Польщу, Винниченко і Грушевський на червону Росію. Вояки УГА поділилися, а більшість шукала розуміння серед білогвардійців Денікіна. Євген Петрушевич і ЗУНР орієнтувалися на Німеччину.

Звісно, це було погано, але вже вибору українцям не залишили їхні сильніші і організованіші сусіди, що знову розібрали Україну по шматках.

А тому напрошується висновок – хочеш єдності політичної еліти – твори національну органічність серед широких мас, для яких крах держави Україна був би найбільшим життєвим нещастям. Але для цього має запанувати культурно-національна монолітність широкого загалу. І цей шлях ми сьогодні проходимо, але до його завершення ще чимало часу.

Консолідація еліт можлива лише при просякненні (індоктринації) національною ідеєю, національною культурою широкого загалу.

Нація – це за Реннаном, щоденний плебісцит. І в цьому плебісциті важливий кожний голос.

Loading...

Інтерв'ю

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Леся Голик: «Сумівці активні на багатьох фронтах»

Сьогодні вся нація складає великий іспит. Сьогодні нація напружила м’язи і докладає максимум зусиль для...

22-04-2022 Інтерв'ю

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Олександр СИЧ: Саме постання України – це вже революційний факт

Газета «Галичина» підготувала низку інтерв’ю з людьми, які щодня своєю працею утверджують Незалежність України, наближають...

16-08-2021 Інтерв'ю

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Віктор Рог: Незалежність – синонім відповідальності й трамплін для можливостей

Про здобутки за три десятиліття, втрачені можливості та перспективи нашої держави розмовляємо з головним редактором...

21-07-2021 Інтерв'ю

Публікації

Веб-дизайн